Menu Close

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė 2022“

Rugsėjo 9–16 dienomis gimnazijos mokiniai dalyvavo mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė 2022“ renginiuose. 

Rugsėjo 9 d.

IVa gimnazijos klasės mokiniai, besimokantys biologijos, klausėsi paskaitos „Mano priešo priešas – mano draugas: bakterijų virusai ir jų nauda žmonijai“ VU Gamtos mokslų centre. Mokiniai sužinojo, kaip bakterijų virusai, arba bakteriofagai gali pasitarnauti daugelyje mūsų kasdienės veiklos sričių, kovojant su patogeninėmis bakterijomis, ypač dabar, kai vis garsiau kalbama apie didėjantį bakterijų atsparumą antibiotikams, kaip bakterijų virusus galima pritaikyti medicinoje, maisto ir veterinarijos pramonėje, augalininkystėje bei ekologijoje?

III gimnazijos klasės mokiniai, besimokantys nacionalinio saugumo ir krašto gynybos, stebėjo nuotolinę paskaitą „Plataus masto viso genomo asociacijos tyrimai“. Ši paskaita apie plataus masto asociacijos tyrimus (angl. GWAS), rezultatus, interpretaciją, pateikiant įvairius pavyzdžius ir taikymo galimybes; praktinė dalis – genetinės asociacijos tyrimas biostatistiniais metodais ir įrankiais, panaudojant realius duomenis.

IIIb klasės išplėstinio biologijos kurso mokiniai klausė nuotolinę paskaitą „Energija aplink mus: kaip ją panaudoti?“ Paskaitoje buvo kalba apie vis komplikuotesnį žmonijos apsirūpinimą energija, kurį įtakoja klimato kaita, senkantys resursai ir kitos priežastys. Taigi žmonės susiduria su vis didėjančiu švarios ir nepriklausomos energijos šaltinių poreikiu. Paskaitoje lektorius supažindino su  švariosios energetikos šiandiena ir perspektyvomis, pasakojo apie jau žinomas, plačiai naudojamas ir dar tik kuriamas švariosios energetikos technologijas.

IVb klasės mokiniai dalyvavo ekskursijoje-paskaitoje VU Chemijos ir geomokslų fakulteto Geologijos muziejuje. Mokiniai  pakeliavo po iš įvairių Žemės vietų sukauptų uolienų ir mineralų pasaulį. Išgirdo apie jų susidarymo sąlygas, sužinojo kiek daug jie gali mums „papasakoti“. Mokiniai atliko net du praktikos darbus – „Mineralų atpažinimas“ ir „Uolienų mikropasaulis“. Jų metu išmoko atpažinti keletą mineralų, pažvelgę į uolienų vidų, pamatė, kaip skiriasi uolienų makro ir mikro pasauliai.

Rugsėjo 12 d.
7b  klasės mokiniai biologijos pamokoje stebėjo nuotolinę paskaitą „Sintetinė biologija atveria vartus futuristinių fantazijų įgyvendinimui“. Mokiniai susipažino su sintetinės biologijos mokslu, kuris susieja inžineriją ir biologiją, o tai leidžia kurti įstabius dalykus. Nors ši mokslo kryptis pakankamai nauja, ji jau spėjo nustebinti mokslininkus ir mokslinių inovacijų sekėjus.

II–IV gimnazijos klasių mokiniai, besimokantys fizikos, dalyvavo paskaitoje „Kas įdomaus vyksta Saulės sistemos planetų atmosferose?“ Nacionaliniame fizinių ir technologijos mokslų centre.

Rugsėjo 14 d.
III gimnazijos klasės mokiniai, besimokantys nacionalinio saugumo ir krašto gynybos, dalyvavo paskaitoje „Propagandos galia“ VU Komunikacijos fakultete. Mokiniai susipažino su propagandos veikimu socialiniuose tinkluose ir internete, išgirdo apie propagandos bujojimą Rusijoje, informacinius karus ir kaip atskirti tikras naujienas nuo melagingų.

Rugsėjo 15 d.

IV gimnazijos klasės mokiniai, besimokantys fizikos, dalyvavo paskaitoje „Pagauk dalelę iš kitos Visatos pusės“ Nacionaliniame fizinių ir technologijos mokslų centre. Mokiniai susipažino su kosmine spinduliuote ir pamatė Vilsono kameroje fiksuojamus kosminius spindulius.

Rugsėjo 16 d.

5c ir 7b klasių mokiniai biologijos pamokoje klausė nuotolinę paskaitą „Dirvožemis – gyvas organizmas“. Paskaitos metu buvo pasakojama apie mikroorganizmų, dirvožemio ir augalų ryšį bei mikroorganizmų reikšmę.

7c klasės mokiniai klausėsi nuotolinės paskaitos „Vandens tarša ir jos poveikis žuvims“. Paskaitoje mokiniai supažindino su naujai atsirandančiais cheminiais teršalais ir jų poveikiu žuvims bei kaip kiekvienas gali prisidėti prie vandens užterštumo mažinimo.

IVa gimnazijos klasės mokiniai, besimokantys biologijos, dalyvavo paskaitoje „Mikroorganizmai žmogaus aplinkoje“ Gamtos tyrimų centro konferencijų salėje. Mokiniai susipažino su mikroskopinių grybų (mielių) įvairove. Daug dėmesio buvo skiriama įvairių medžiagų biodestruktoriams, maisto produktų gadintojams, mediciniškai svarbiems, gyvenamosiose ir darbo patalpose paplitusiems mikroskopiniams grybams. Mokiniai pamatė kaip atrodo mikroskopinių grybų kolonijos, mikromorfologines struktūras stebėjo pro mikroskopą.

II–IV gimnazijos klasių mokiniai, besimokantys fizikos, dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse „Susikonstruok FM imtuvą pats“ VIKO Elektronikos ir informatikos fakultete. Mokiniai susipažino su elektroninės įrangos gamyboje naudojamais įrankiais ir medžiagomis, su pagrindiniais elektronikos komponentais, jų žymenimis, parametrais, montavimo būdais. Išmoko sumontuoti nesudėtingą elektroninę įrangą, pasigaminti elektroninį įtaisą – FM imtuvą.

Dalyvavimą renginiuose organizavo biologijos mokytojos Audronė Giedraitienė ir Rima Vitkauskienė, fizikos mokytoja Asta Bernatavičienė, geografijos mokytoja Inga Peslekaitė, į renginius mokinius lydėjo bibliotekos darbuotoja Janina Kažukauskienė.